Letní příprava na poslední chvíli? 5 tipů, na co se zaměřit

Recept na zázračné hubnutí nabídnout nemůžeme, ale připomeneme vám 5 často podceňovaných oblastí, které mohou v souvislosti s vaší letní kondicí.
Letní příprava na poslední chvíli? 5 tipů, na co se zaměřit
Recept na zázračné hubnutí nabídnout nemůžeme, ale připomeneme vám pět často podceňovaných oblastí, které mohou v souvislosti s vaší letní kondicí ještě leccos zachránit. Poradíme také, jaké bylinky při tom oceníte.
  1. Vyrýsujte se

Pěkných pár centimetrů, a hlavně nepříjemného pocitu se můžete zbavit spolu se zbytečně zadržovanou vodou. Často stačí pár jednoduchých návyků. První z nich se týká pitného režimu. Byť se zdá, že je v podobných případech ideální tekutiny spíše ubrat, není to tak. Spíše dbejte na to, abyste pili pravidelně během dne, nikoliv nárazově. Ideální je dopřávat si hlavně čistou vodu.
Kromě pití se podívejte také na jídelníček, konkrétně na obsah sodíku. Právě tento prvek, jehož významným zdrojem je kuchyňská sůl, totiž může souviset se zadržováním vody v tkáních mimo buňky. Protože je sůl velmi častým konzervantem, může být vysoký obsah sodíku i v potravinách, kde byste ho sotva čekali, například ve sterilované zelenině. Naše tělo tento stopový prvek potřebuje, a tak není cílem ho ze stravy vynechat. Platí však okřídlené „všeho s mírou“.
Na vylučování vody z organismu mají příznivé účinky i některé bylinky. Patří k nim jalovec obecný a kopřiva dvoudomá, které navíc přispívají ke správné činnosti ledvin. Na ledviny blahodárně působí také petržel zahradní, vylučování zase podpoří bříza bílá. Výtažky z těchto čtyř léčivek si můžete pořídit v doplňku stravy Liftea Bylinky na odvodnění forte. Jsou ve formě tobolek, které se dobře užívají. A při finální přípravě těla do plavek vám mohou pomoci právě díky správnému hospodaření organismu s vodou.

 

letni_priprava_odvodneni.png

  1. Dopřejte si očistnou kúru
K navození pocitu lehkosti může přispět také očistná kúra. Toto období je pro snadno stravitelné pokrmy a nápoje jako stvořené, protože na ně máme v teplém počasí větší chuť než v tuhé zimě.
Pokud vás očistná kúra čeká, můžete během ní vyzkoušet bylinný nápoj, který bylinkářka Dita Oškerová výstižně nazývá Lehkost bytí. K jeho přípravě potřebujete 10 gramů lusku fazole bez semen, 10 gramů natě kopřivy dvoudomé, 10 gramů listů brusnice borůvky a 10 gramů natě jestřabiny lékařské. Jednu čajovou lžičku směsi těchto bylin vložte do hrnku o objemu asi 250 ml, přelijte převařenou vodou zahřátou na 70 °C a nechte přibližně 10 minut louhovat. Poté přeceďte přes jemné sítko a popíjejte maximálně tři hrnky tohoto nápoje za den.
  1. Zpevňujte
Správně držení těla a zpevněné svaly vašemu pocitu i atraktivnímu vzhledu ve sporém letním oblečení určitě prospějí. Horké dny sice sportovním výkonům moc nepřejí, ale chladnější rána či večery k pohybu v přírodě vysloveně pobízejí. Když už se vám po práci nikam nechce, může pro vás být vzpruhou lahodný nápoj z ostružiníku maliníku, jahodníku a černého rybízu. Z jejich dozrávajících plodů si nachystejte třeba odpolední svačinku, do nápoje totiž zužitkujete natě, a to 10 gramů od každé této bylinky.
 
 
„Také v tomto případě vložte jednu čajovou lžičku směsi do hrnku o objemu asi 250 ml, přelijte převařenou vodou zahřátou na 70 °C a nechte asi 10 minut louhovat. Poté směs přeceďte přes jemné sítko. Dopřejte si maximálně tři hrnečky čaje denně. Ochutit je můžete lžičkou medu a citronem,“ radí zkušená bylinkářka Dita Oškerová.
  1. Zkroťte pot
K létu sice patří, ale vítaný nebývá. Natož v případě, kdy se ve větší míře vyskytuje i mimo typická vedra. Řeč je o potu. Jednou z jeho funkcí je regulovat teplotu těla, ale pro nás většinou bývá důležitější regulovat samotný pot.
I v souvislosti s potem je třeba věnovat pozornost pitnému režimu. Cílem je nejen doplnit tekutiny, minerální látky a vitamíny, o které tělo spolu s potem přichází, ale zároveň pomoci organismu se ochladit. Rozhodně přitom neplatí, že čím studenější nápoj, tím lépe. Okamžitý efekt hodně vychlazených nápojů může být příjemný, pro udržení stabilní teploty těla je ale lepší nápoj v teplotě kolem 16 °C. Čaje a teplé nápoje je dobré konzumovat v teplotě blížící se naší tělesné, tedy kolem 37 °C.
K udržení normální míry pocení přispívají i některé přírodní látky. Výhodou jejich konzumace je, že na rozdíl od antiperspirantů a deodorantů nefungují pouze lokálně, tedy v místě aplikace. Patří k nim bylinka šalvěj lékařská, která má navíc příznivý vliv na hormonální rovnováhu nebo správnou funkci dýchacího systému. I proto bývá velmi oblíbená u žen v období menopauzy. Podporuje také přirozenou obranyschopnost organismu. Extrakt z této byliny si v praktické formě tobolek můžete pořídit v doplňku stravy Liftea Šalvěj+yzop, kde je doplněn o extrakt z yzopu lékařského. Tomu je rovněž přičítán blahodárný vliv na normální funkci dýchacího systému nebo na normální stav kostí a kloubů.

letn_priprava_2.png
  1. Podpořte zažívání
Žaludkem prochází i láska k cestování. Možná ani vy se první dny na novém místě necítíte nejlépe. Pro podporu normálního zažívání i vylučování si s sebou můžete přibalit tekutý doplněk stravy Liftea LaxAktiv, který obsahuje fíkovou a švestkovou šťávu v kombinaci s inulinem z kořene čekanky a psylliem, tedy rozpustnou vlákninou ze semen jitrocele indického. „Chcete-li své zažívání zklidnit po návratu z gurmánských cest, vsaďte na generacemi prověřené kmínové mléko. Stačí, když jednu polévkovou lžíci rozdrtíte a zalijete čtvrt litrem horkého mléka. Vše nechte 15 minut louhovat, přeceďte a můžete začít popíjet a lahodit vašemu zažívání,“ dodává Dita Oškerová.

Související recepty a články

Aloe Vera
Aloe Vera
Aloe vera patří v současné době mezi nejoblíbenější léčivé rostliny. Léčivý gel z listů aloe vera dokáže doslova...
Aromaterapií harmonizujeme emoce a pečujeme o duši
Aromaterapií harmonizujeme emoce a pečujeme o duši
Většina lidí zná aromaterapii jako příjemnou voňavou formu, jak pečovat o pleť a tělo používáním krémů s vonnými...
Zobrazit všechny štítky Skrýt štítky