Vyhlašujeme boj alergické rýmě!
Senná rýma. Otravný symptom alergií na pyly, plísně, roztoče nebo třeba zvířata. Dokáže potrápit během celého roku, ale zejména jaro a léto jsou pro alergiky sezónou, kdy bez kapesníku nejde vyjít z domu. Na jaře příroda ožívá a probíhá opylování, během letního období zase bývá všude kolem nás spousta sušící se trávy neboli sena. A právě odtud dostala alergická rýma svůj lidový název. Jak s ní bojovat a jak jí předcházet? Máme pro vás pár tipů!
Proč alergická rýma vzniká
Máte už teď ze senné rýmy osypky? Nejste sami. Podle odhadů jí trpí
zhruba 20-25 % populace a počet stále stoupá. Za všechno může
ta potvora alergen, který se dostane na sliznici v nosní dutině. Je-li vaše tělo senzibilizované neboli přecitlivělé na nějaký alergen, stačí, aby se pár částeček z něj dostalo do vašeho nosu a váš
imunitní systém okamžitě spustí alergickou reakci. Ta má podobu zánětu: sliznice v nose se překrví, oteče, začne svědit a pálit, pak se spustí kýchaní a nadměrná tvorba hlenu, tedy rýmy. Zánět je jakási obrana těla, které se snaží s alergenem bojovat. Stejně jako bojuje s bakteriemi a viry třeba při chřipce či angíně.
„Alergická rýma je vlastně zánět sliznice v nose vyvolaný alergickou reakcí. Vyvolává jej imunitní systém, aby se dokázal alergenům bránit.“
„Báb rýbu”. Jak se léčit?
Kapky
Pokud trápí alergen čistě vás nos, lze s rýmou zatočit použitím protialergických
nosních sprejů s obsahem antihistaminik (např. Allergodil). Ty dokážou probíhající zánět vcelku účinně potlačit, protože se dostávají přesně tam, kam mají.
Pilulky
Ještě otravnější a úmornější ale je, když
zánět zasáhne i další části těla, nejčastěji to bývají
oční spojivky, průdušky nebo pokožka. V takových případech už nosní kapky logicky nestačí a je vhodnější nasadit „celotělové“ léky. Jedná se o antihistaminika (nejběžněji v tabletách), kterých je v lékárnách k dostání celá řada (např. Aerius, Zodac, Zyrtec), některé koupíte i bez předpisu, třeba
Claritine, Xyzal nebo Analergin.
„Pokud dostanete léčivo v podobě bombičky do inhalátoru, bude vám skvělým parťákem pro léčbu Philips OptiChamber - inhalační nástavec s maskou, jež pomáhá dostat inhalační léčivo až do plic, a je konstruována tak, aby při aplikaci docházelo k maximálnímu využití medikamentu.“
Alergenová imunoterapie
Kromě kapek do nosu a tabletek lze s alergickou rýmou bojovat i pomocí alergenové imunoterapie. Tato léčba neutlumí akutní problémy (rýma, slzení očí apod.), zato ale
může přecitlivělost na alergen zcela vyléčit. A co že to vlastně je? Stručně řečeno vakcína proti alergii: buď ve formě injekce, anebo kapek, které se aplikují pod jazyk.
Vakcinace je v současné době jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy samotnou příčinu alergie.
Princip je jednoduchý: jste-li alergičtí třeba na pyl lípy, od alergologa dostanete několik vakcín s na míru vytvořenou koncentrací upraveného lipového pylu. Velikost dávek se pozvolna zvyšuje. Vaše tělo si tak na alergen postupně zvykne a pomalu na něj přestává reagovat. Úspěšnost léčby je vysoká, dosahuje až 80 %.
Pozdě bycha honiti aneb Lepší je prevence
Jaká je bohužel obvyklá cesta léčení se? Jakmile se senná rýma spustí, aplikovat si nosní kapky co chvíli a pilulky polykat tak často, jak to jen příbalový leták dovolí. Nebylo by lepší
zabránit alergenu, aby se na nosní sliznici vůbec dostal? Třikrát hurá prevenci!
PREVENCE ALERGICKÉ RÝMY
Odstranění alergenů z domácnosti
Pokud se alergen vyskytuje u vás doma, vyzkoušejte
čističku vzduchu. Ta pomocí ventilátoru nasaje vzduch v místnosti, prožene jej přes několikastupňovou filtraci, zbaví všech nečistot a vzduchových alergenů a vrátí zpět do místnosti. Čistička tak zabraňuje tomu, aby se vám alergeny dostávaly na nosní sliznici a do úst.
K dostání jsou i nejrůznější
spreje pro odstranění poletujících pylových a dalších alergenů ze vzduchu nebo dokonce
přísady do praní prádla určené k eliminaci zvířecích, roztočových a pylových alergenů.
Čistá nosní sliznice i dýchací cesty
Skvělou
prevencí je péče o respirační ústrojí pomocí inhalace, která efektivně pročišťuje dýchací cesty. Nejlépe vám s ní pomůže profesionální přístroj - inhalátor. Ten vytváří z léčivé látky (např. Vincentka, kapky s antihistaminikem) droboulinké kapičky (aeorosol neboli mlžinu), které pacient celé vdechuje.
Lék se tak dostává až hluboko do dýchacího ústrojí a efektivně účinkuje. Pro domácí použití z vlastní zkušenosti doporučujeme třeba inhalátor
InnoSpire Essence od značky Philips.
Při procházkách vám bude pomocníkem filtrační (antismogová) maska. Pořídit se dá i v různých stylovějších designech, třeba i s potiskem nebo s potahem z látky. K dostání je ale i škála klasických polypropylenových masek v balení po několik kusech.